Pierwsza fabryka na obszarze Huissenswaard została zbudowana przez FC Cock w 1825 roku. Druga fabryka została zbudowana przez F.C. Colenbrander. Fabrykę tą wynajął  Derk Terwindt.

W roku 1835 (Teodor) Derk Terwindt z kapitałem od ojca Arnolda Terwindt rozpoczął własną działalność

CegielniaHuissenswaard została założona w 1837 roku przez Derk Terwindt (1804-1881).
Jego brat, Nicholas Terwindt, był założycielem  cegielni "Scherpekamp"  ( znajdującej się obok Huissenswaard ).

W momencie śmieci DerkTerwindt był właścicielem trzech cegielni:  Huissenswaard "(Huisward) w Angeren,  cegielni"De Emptepol " w Westervoort  i  cegielni" Groot Eiland" w Hulhuizen.

Huissenswaard w 1890 roku otrzymał Frits Terwindt ( 1834- 1906). Frits miał trzech synów, dwóch z nich poszło w ślady swojego ojca: Gerard (1868-1954) i Theo (1880-1955) Terwindt.
Po śmierci ojca, dwóch braci Fritz prowadzą firmę na własny rachunek. Wtedy do majątku rodziny należały także fabryki w Gendt i w Druten.
Aż do 1912 roku cegły wypalano w  Huissenswaard w piecach polowych.

W 1912 roku zbudowano pierwszy piec pierścieniowy.

W 1930 roku Gerarda i Theo Terwindt podzielili między siebie majątek. Theo otrzymał Huissenswaard a Gerard Terwindt otrzymał cegielnie Gendt i Druten.

 

Wczasie wojny, Cegielnia Huissenswaard została proforma zlikwidowane i wcielona do  Handelsfirma Steenfabrieken Th. Terwindt & Zn. Partnerami byli: Theo Terwindt ojciec i jego synowie Jan (1909-1990) i Jos (1918-1989). W 1944 kominy fabryki zostały wysadzone w powietrze przez Niemców  gdyż obawiali się, że będą one służyć jako punkt odniesienia dla aliantów.
Po śmierci ojca  Theo Terwindt w 1956 roku majątek został podzielony. Huissenswaard został współwłasnością jego pięciorga dzieci. W tym samym roku firma została przekształcona NV Steenfabriek Huissenswaard.
W 1958 roku bracia Jan i Jos Terwindt wykupili udziały ich braci i sióstr. Jan Terwindt został dyrektorem a  Henk migawki (1924-2001) objął stanowisko księgowego i  zastępcy dyrektora.

 

W 1963 roku Jan Terwindt wycofał się z firmy z powodów zdrowotnych. Sprzedał swoje udziały, które kupił Henk Sluiter i stał się dyrektorem. Jos Terwindt został komisarz i dbał o interesy rodziny.
Cegielnia Huissenswaard w tym czasie produkowała cegły brukowe w ilości około 8 milionów cegieł WF rocznie. Po tym jak  Sluiter przejął udziały Jana Terwindt w 1967 roku,  fabryki zostały zmodernizowane i rozbudowane w 1968 roku. Przestawiono się także na produkcję cegły. W 1976 roku, po kolejnych wielkich inwestycjach i modernizacjach, rozpoczęto produkcję cegły ręcznie formowanej.

Z biegiem latprodukcja wzrosła do 25 milionów cegieł WF rocznie

W 1978 roku Sluiter wykupił ostatnie udziały rodziny Terwindt i stał się wyłącznym właścicielem Huissenswaard.
W 1979 roku rozpoczęto budowę nowej cegielni. Do budynku o powierzchni ponad jednego akra, przeniesiono całą produkcję.

Huisnwaard była największą i najnowocześniejszą fabryką w Europie! Fabryka ta została otwarta w 1980 roku.

Początkowa produkcja 55 milionów cegieł WF została powiększona na przestrzeni lat do 75 mln cegieł WF.

HenkSluiter (senior) w między czasie przekształcił  B.V. Cegielnia Huissenswaard  w  grupę kapitałową HUWA BV w 1986 roku i przekazał zarządzanie  swojemu synowi  Henkowi Sluiter  (1955), dyrektorem produkcyjnym został  Geert van Rijn ,a dyrektorem sprzedaży Peter Dol.

 

Tworzenie grupy

Od 1992 roku HUVA miała plany wybudowania nowej cegielni w Angeren.

16 lipca 1996 r. rozpoczęto budowę! Budynek powstał pod kierunkiem eksperta Geert van Rijn, który do dnia 1 stycznia 2003 był dyrektorem technicznym HUWA.

1 sierpnia 1996 Cegielnia Rijnwaarden BV zmieniła nazwę na B.V. Cegielnia Spijk i w dniu 5 maja 1997 zaczął produkcję.

Z dwóch cegielni Huissenswaard i Spijk stworzyła  HUWA BV nową grupę o nazwie handlowej “HUWA baksteen”.

 H. Sluiter sr., zmarł dn. 23 sierpnia 2001

W dniu 1 stycznia 2003 Henk Sluiter  zdecydował, że zarządzaniem zajmie się  Piet Wijman jako dyrektor generalny, Wilbert Elfrink zostaje dyrektorem  produkcji a Hans de Leeuw, dyrektorem sprzedaży.
Renowacja w 2004 r. to rozbudowa i modernizacja cegielni, co uczyniło ją jedną z nowocześniejszych cegielni w Europie.

Fuzja HUWA BV z Vandersandena Nederland  BV


W lecie 2004 roku rozpoczęły się rozmowy pomiędzy HUVA BV  i belgijską firmą Vandersanden NV, które doprowadziły do stworzenia grupy HUWA-Vandersanden.
Nowa grupa zaczyna działania z dniem 1 stycznia 2005 i obejmuje cegielnie: Hedikhuizen,  Huissenswaard i Spijk. Zarządzanie i sprzedaż są w rękach HUWA-Vandersandena BV.

W kwietniu 2007 HUWA-Vandersanden przejmuje nową cegielnię Hedikhuizen.

W 2009 roku zarząd Vandersanden Steenfabrieken N.V. przedstawił ofertę przejęcia udziałów cegielni Huissenswaard i Spijk.

Poza transakcją przejęcia udziałów pozostała cegielnia B.V. Steenfabriek Huissenswaard a jej nazwa zostaje przemianowana na Caprice Holding B.V..

 

Od 1 stycznia 2010 cegielnia Huissenswaard z nazwami handlowymi "Caprice" i "cegły Caprice" działa ponownie jako niezależna firma.

 

W 2011 roku jej wyłącznym przedstawicielem w Polsce zostaje firma

Skinpol Sp. z o.o.* Kolorystyka i faktura cegieł czy płytki przedstawiona na zdjęciach lub wzornikach może różnić się od wyglądu w rzeczywistości.
Każda partia cegieł i płytek może różnić się kolorystycznie i strukturą lica (produkt naturalny).

Handform